Till startsidan på stockholmshem.se
Du är här:

Skyfall och översvämningar

Skyfall som orsakar översvämningar är tyvärr inte så ovanligt. Översvämning kan både vara en säkerhetsrisk och orsaka skador i till exempel källare. När det händer är det jätteviktigt att du har hemförsäkring – Stockholmshem kan inte ersätta dig om dina saker blivit förstörda.

När det kommer mycket regn på kort tid kan det bli översvämningar. Stadens system för att leda bort vattnet klarar inte av att ta emot så stora vattenmängder på kort tid, och när vattnet inte har någonstans att ta vägen svämmar det över, både ute på gator och inne i fastigheter.

Här kan du läsa vad du som hyresgäst kan göra för att skydda dina saker, om olyckan trots allt är framme, och vad vi på Stockholmshem gör för att förebygga och minimera skador i våra hus.

Det här kan du göra för att förebygga översvämningsskador

  • Ha inget värdefullt på golvet i ditt källarförråd. Har du saker du är rädd om i ditt förråd, placera dem högt och inte direkt på golvet. Har du större möbler i förrådet – ställ benen i hinkar eller i burkar så blir de inte blöta längst ner.
  • Det bästa är så klart att inte förvara värdefulla eller känsliga saker i källarförrådet.
  • Kolla vad din hemförsäkring täcker. Du som bor hos oss måste ha en hemförsäkring – kolla vilka skador den täcker och vilken självrisk du har.
  • Felanmäl om du ser att brunnar eller hängrännor är täppta. Rinner inte regnvattnet ner i brunnarna eller rännorna runt ditt hus? Kontakta kundtjänst.

Så här förebygger Stockholmshem översvämningar

  • Vi har skyfallssäkrat de mest utsatta fastigheterna i våra bostadsområden. Höjda murar, trappor, asfaltsbulor och fördröjningsmagasin är några av åtgärderna som fördröjer eller leder bort vattnet – och minskar risken för skador.
  • Vi har en dialog med Stockholm vatten och avfall, som ansvarar för stadens vattensystem, för att se vad som behöver göras för att undvika översvämningar.
  • Vi ronderar regelbundet våra hus för extra kontroll och entreprenörerna som sköter våra gårdar kontrollerar också bland annat brunnar för att undvika stopp.

Om ditt hus drabbas av översvämning

  • Gå aldrig ner i källaren om den är översvämmad, det kan vara farligt! Vänta tills vi ger klartecken.
  • Flytta inte på översvämningsskydd som till exempel sandsäckar eller annat material vi ställt ut.
  • Undvik platser med stora vattenmassor utomhus, lock till gatubrunnar kan ha hamnat ur läge och vara en säkerhetsrisk.
  • Hos Krisinformation kan du läsa mer om vad som är bra att tänka på vid översvämning.

Vid en översvämning hanterar vi det akuta så snart vi kan, till exempel genom att pumpa ut vatten. Vi informerar dig löpande om vad som gäller och när du kan undersöka ditt källarförråd.

Hantera eventuella översvämningsskador

  • När du fått klartecken från oss – kolla ditt förråd
  • Kontakta ditt försäkringsbolag direkt om dina saker skadats. Dokumentera skadorna noggrant med bilder.
  • Kasta inget innan du kontaktat försäkringsbolaget. De vill ofta se skadorna.
  • Behöver du ett intyg från oss till försäkringsbolaget? Hör av dig så hjälper vi till.
  • Sortera förstörda saker i miljörummet – efter att du dokumenterat.
  • Har du frågor? Kontakta vår kundtjänst.

Om du fått en skada i samband med en översvämning ska du kontakta ditt försäkringsbolag så fort som möjligt. De vill ofta ha bilder som visar skadorna så dokumentera så gott du kan. De flesta hemförsäkringar täcker vattenskador till följd av översvämning men det kan variera beroende på försäkringsbolag och på vilken hemförsäkring du har. Kontakta ditt bolag och fråga vad som gäller för just din hemförsäkring. Om du behöver ett intyg till ditt försäkringsbolag kan vi hjälpa dig med det.

Du måste ha en hemförsäkring

Stockholmshem har ingen möjlighet att ersätta dig om dina saker blivit förstörda av en översvämning som orsakats av skyfall, så du måste ha hemförsäkring. Du som hyr lokal av oss och behöver hjälp med sanering eller ersättningslokal kan kontakta kundtjänst så för vi en dialog om det.